ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Hastanemizde çocuğunuzun beslenme, büyüme, gelişme takipleri, hastalıkların erken tanı ve tedavisi, aşı takibi yapılmakta, çocuk polikliniği ve yeni doğan ünitesi ile çocukluk çağının her türlü hastalıklarına hizmet verilmektedir. Poliklinikte düzenlenmiş oyun odasında çocukların korkmadan muayene olabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmıştır.
 
Hastanemiz çocuk polikliniğinde bebeğin / çocuğun 16 yaşına kadar, tüm hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenilir.
Doğumsal hastalıklar, Bulaşıcı hastalıklar, Hepatit A, Hepatit B, Kabakulak, Kızamık, Kızamıkçık, Suçiçeği, Difteri, Boğmaca, Tetanos, Çocuk Felci, Menenjit, Akut İshaller, Gribal Enfeksiyonlar, Beslenme Bozuklukları vb. hastalıkların tanı ve tedavisi ile başarı ile yapılmaktadır.
 
Büyüme ve Gelişme Takibi
Çocuk sağlığının korunması ve gelişmesinde düzenli olarak 1 yaşa kadar, aylık doktor kontrolleri yapılmalıdır. Bu sayede bebeğin gelişim ve büyümesi takip edilmekte ve olası bir hastalıkta da erken tanı konulabilmektedir.
Poliklinikte muayeneye gelen her hastaya düzenli olarak baş çevresi, boy ve kilo ölçümleri yapılarak doktorlarımız tarafından gelişimleri de değerlendirilir.

Kalça Gelişimi Takibi
0 – 2 aylık dönemde doğuştan kalça çıkığı taraması USG ile yapılmaktadır. Daha sonraki dönemlerde radyolojik inceleme ile tanı konulmaktadır. Erken tanı ile tedavi yapılabilen bu hastalık, gözden kaçarsa ilerde ancak cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.
 
Metabolik Hastalıklar Taraması
Metabolik hastalıklar genetik bozukluklar sonucu oluşur. Bu hastalıklarda zeka gelişimi etkilenir. Hastalık belirtileri ortaya çıktığında tedavi şansı kalmaz. Bu yüzden tüm yeni doğan bebeklerin taranması gerekmektedir. Hastanemizde her iki hastalık içinde tarama testi uygulanmaktadır.

Rutin ve Özel Aşılar
Koruyucu çocuk hekimliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bölümümüzde doğumdan itibaren bütün bebeklere dünya sağlık örgütünün önerdiği program doğrultusunda tüm aşılar yapılmaktadır.
 
Solunum Yolu Hastalıkları
Zatürre, Bronşit, Astım, İshalli Hastalıklar, Dizanteri, Tifo, Paraziter Hastalıklar
   
İdrar Yolu Enfeksiyonları
Basit ve Tekrarlayan Enfeksiyonlar, Böbrek İltihapları
 
Böbrek Hastalıkları
Nefritler, Nefrotik Sendrom, Taş Hastalığı, İdrar Kaçırma
 
Havale
Ateşli Havale, Ateşsiz Havale, Menenjit
 
Kalp Hastalıkları
Doğuştan Kalp Hastalıkları, Romatizmal Kalp Hastalıkları
 
Kan Hastalıkları
Kansızlık, Demir Eksikliği, Vitamin Eksikliği Çocuk Ünitemizde 0 – 16 yaş arası tüm çocukluk çağı hastalıklarının teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.

Hızlı Randevu